USA s dětmi – Zion, Bryce Canyon, Grand Canyon, Arches, Yellowstone

O tom, jak se naše rodina ocitla v USA, píšu v první části článku. Když pominu dlouhý let, tak USA hodnotíme jako ideální destinaci pro rodiny s dětmi. Pro malé děti je tu perfektní zázemí, na většině míst včetně malých hrišťátek jsou čisté toalety s přebalovacími pulty a můžete si doplnit pitnou vodu. Dá se vybrat z velkého množství nenáročných treků, které jsou dostupné i s kočárkem. My chodili trasy v průměru kolem 5ti kilometrů. Nejdelší trek měl asi 8,5 km, Emička se většinou nesla v krosničce. Kočárek jsme využili jen na letišti.

Pokud plánujete navštívit více národních parků, určitě se vyplatí pořídit si America the Beautiful Annual Pass, který umožňuje vstup do všech národních parků (neplatí do state parků) a stál nás 80 dolarů pro dva dospělé (děti do 16ti let jsou zdarma). Kartička se nám určitě vyplatila, protože jednotlivé vstupy do parků se pohybovaly kolem 35-40 dolarů za rodinu. Kartičku koupíte u vstupu do národních parků nebo online. Nyní bych se chtěla rozepsat o jednotlivých národních parcích, které jsme navštívili: 

Natural Bridge, Bryce Canyon

Natural Bridge, Bryce Canyon

Zion National Park

Národní park se nachází asi hodinu cesty od St. George a strávili jsme zde po Snow Canyonu asi nejvíce času. Velká část parku je v sezóně autem nedostupná a jezdí zde Shuttle Bus, který má celkem 9 zastávek. Autobus je zdarma a vyjíždí od návštěvnického centra, kde je velké parkoviště. O víkendu doporučuji být v parku ideálně před devátou hodinou, pak už se tvoří u brány velké fronty a může se stát, že už nezaparkujete. Několik parkovišť je i před bránou parku, odtud také jezdí Shuttle bus. Parkem vede i Scenic Drive, od jedné brány k druhé je to 18 km. Cestou je spousta krásných vyhlídek, kde se dá zastavit. My trasu projeli po cestě na Overlook Trail a podruhé při návratu z Bryce Canyonu. V Zionu jsme postupně prošli:

The Watchman Trail

Délka: 5.7 km, převýšení 355 m
Trasa: https://en.mapy.cz/s/nanesedere

Středně náročný trek, odkud jsou nádherné výhledy na Zion a údolí řeky Virgin River. Jedná se o méně frekventovaný trek a za nás to byl asi jeden z nejhezčích výletů v Zionu.

Watchman Trail

Vyhlídka na Watchman Trail

Watchman Trail

Vyhlídka na Watchman Trail

Watchman Trail

Vyhlídka na Watchman Trail

The Narrows – Riverside Walk

Délka: 2.9 km, převýšení 30 m, dá se s kočárkem
Trasa: https://en.mapy.cz/s/domevuguca

Trek podél řeky Virgin River byl naopak jedním z nejvíce frekventovaných a přirovnala bych ho k návštěvě Adršpachu uprostřed léta. Je to krátká nenáročná procházka podél řeky, cestou se však pořád někomu vyhýbáte. Dětem se to ale moc líbilo, protože jsme potkali spoustu zvědavých veverek. Nám se moc líbila cesta Shuttle Busem. Jeli jsme až na poslední zastávku. Doporučujeme si sednout do druhého vozu až dozadu, cestou uvidíte nádherné výhledy.

The Zion Narrows Riverside Walk

Vodopád na řece Virgin River

Virgin River

Řeka Virgin River

Zion Shuttle bus

Shuttle bus

Lower and Middle Emerald Pools

Délka: 3.5 km, převýšení 130 m
Trasa: https://en.mapy.cz/s/cebosukaru

Po cestě z Narrows jsme se stavili u návštěvnického centra u Emerald Pools, kde jsme si koupili oběd v místní restauraci (v nabídce je bohužel jen fast food) a poseděli jsme ve stínu mezi stromy před restaurací a užívali si krásné výhledy. Protože Narrow jsme zvládli poměrně rychle a sil jsme měli ještě dost, rozhodli jsme se vyrazit i na Emerald Pools. První polovina se nesla v podobném duchu jako předchozí výlet. Neustále jsme se někomu vyhýbali. Cesta od Middle Pools byla naopak moc příjemná, bez lidí a s hezkými výhledy. Závěrečný sestup po jemném písku maličko klouzal, s menšími dětmi buďte raději opatrní.

Waterfalls Grace the Emerald Pools

Vodopády Grace the Emerald Pools

Emerald Pools trail

Výhled od Middle Emerald Pools

Emerald Pools trail

Cestou z Middle Emerald Pools

Virgin River

Řeka Virgin River

The Zion Canyon Overlook Trail

Délka: 1.4 km, převýšení 100 m
Trasa: https://en.mapy.cz/s/dabutagoba

Poměrně frekventovaný trek s nádherným výhledem na Zion. Parkuje se podél silnice hned za skalnatým tunelem. U tunelu se mohou tvořit fronty kvůli semaforu. Samotný trek má pár užších úseků, které trochu znepříjemňují davy lidí, malé děti je asi lepší mít v nosítku nebo krosničce. Jinak je trek nenáročný a výhled za to určitě stojí.

The Zion Canyon Overlook Trail

Cestou na vyhlídku Zion Canyon Overlook

The Zion Canyon Overlook Trail

Vyhlídka The Zion Canyon Overlook

The Zion Canyon Overlook Trail

Vyhlídka The Zion Canyon Overlook

Timber Creek Overlook Trail

Délka: 8.5 km, převýšení 228 m
Trasa: https://en.mapy.cz/s/guterufepo

Součástí národního parku Zion je i Kolob Canyons a na rozdíl od Zionu je tu minimum lidí. Výlet na vyhlídku se nám protáhnul o uzavřenou silnici, která se propadla a pro auta byla neprůjezdná, úsek dlouhý 3,5 km jsme tedy místo autem absolvovali pěšky. Vyhlídka na konci treku byla moc hezká.

Timber Creek Overlook Trail

Výhledy cestou na Timber Creek Overlook

Timber Creek Overlook Trail

Vyhlídka Timber Creek Overlook

Timber Creek Overlook Trail

Vyhlídka Timber Creek Overlook

Taylor Creek Trail

Délka: 3.7 km, převýšení 70 m (šli jsme jen část trailu)
Trasa: https://en.mapy.cz/s/raceredabe

Druhým naším výletem v Kolob Canyons byl trek podél potoka Taylor Creek. Cesta v podstatě vedla korytem potoka a neustále jsme potok brodili tam a zpět, na několika místech jsme museli děti přenášet. To nás dost zdržovalo a přibližně v polovině treku jsme se raději otočili a vrátili se zpět, abychom se vrátili k autu včas. Přestože jsme trek nedokončili, moc se nám líbil a za celou dobu jsme téměř nikoho nepotkali. 

Taylor Creek Trail

Taylor Creek Trail

Taylor Creek Trail

Taylor Creek Trail

Taylor Creek Trail

Taylor Creek Trail

 Scout Lookout

Délka: 5.6 km, převýšení 430 m
Trasa:  https://en.mapy.cz/s/pasakonela

Poklidný trek s nádhernými výhledy na Zion. Cesta vede po širokém chodníku a stoupání je pozvolné. Trek končí těsně před vstupem na Angels Landing, kam je od roku 2022 povinný permit. Pro získání permitu je nutné se za poplatek 6 USD registrovat do slosování a čekat, jestli se na vás usměje štěstí. My to zkusili celkem 5x a pak jsme to vzdali. Napadlo nás zkusit výstup i bez permitu, ale hrozba pokuty $5000 a půlročního vězení nás odradila 🙂 

Scout Lookout

Výhled cestou na Scout Lookout

Scout Lookout

Vyhlídka Scout Lookout

Scout Lookout

Vyhlídka Scout Lookout

Pa’rus Trail

Délka: 2.6 km, převýšení 30 m, dá se s kočárkem
Trasa: https://en.mapy.cz/s/joludovavu

Nenáročná procházka údolím řeky Virgin River začínající u návštěvnického centra. Přes den je trasa velmi frekventovaná, je zde spousta lidí a cyklistů. K večeru je to moc hezká klidná procházka s výhledem na štíty Zionu nasvícené večerním sluníčkem. Celý trek se dá jít s kočárkem a podél cesty všechno nádherně kvete. 

Pa'rus Trail

Pa’rus Trail

Pa'rus Trail

Pa’rus Trail

Pa'rus Trail

Pa’rus Trail

Bryce Canyon National Park

Národní park, který je známý svými pískovcovými věžičkami, kterým se říká hoodoo. Velká část vyhlídek je dostupná autem, u každé vyhlídky je parkoviště a stačí popojít pár metrů, vyhlídky jsou dostupné s kočárkem. My zde byli celkem dvakrát. Poprvé jsme autem dojeli na Rainbow point, kde byla ještě spousta sněhu a většina treků byla zavřených. Prošli jsme se na vyhlídku a děti se vyblbly ve sněhu. Cestou zpátky jsme zastavovali na vyhlídkách podél silnice (většina z nich je po pravé straně, vyplatí se nechat si je až na zpáteční cestu) a dali jsme si oběd v restauraci The Lodge at Bryce Canyon, kde měli skvělé hranolky a dětem přinesli omalovánky s voskovkami. 

Rainbow Point

Rainbow Point

Rainbow Point

Zbytky sněhu u Rainbow Point

Navajo Loop and Queens Garden Trail

Délka: okruh 4.5 km, převýšení 191 m
Trasa: https://en.mapy.cz/s/cesomuvure

Náš druhý výlet v Bryce Canyonu. Okružní trasa začíná klikatým sestupem do údolí. Cesta byla hodně bahnitá (ten den trochu poprchávalo) a chvílemi to dost klouzalo. Po sestupu do údolí cesta pokračuje borovicovým lesíkem ke Queens Garden, kde jsou krásné pískovcové věže. Následuje výstup a krátký úsek po Rim Trail zpět k Navajo Loop, kde jsou nádherné výhledy na Bryce Canyon. Na oběd jsme se stavili opět v restauraci The Lodge at Bryce Canyon, která se nachází po cestě ze Sunrise pointu na Sunset Point.

Queens Garden Trail

Queens Garden Trail

Queens Garden Trail

Queens Garden Trail

Queens Garden Trail

Výhled na Bryce Canyon

Výhled na Queens Garden

Výhled na Queens Garden

Dixie National Forest

Délka: okruh 8.2 km (lze zkrátit na 7km), převýšení 321 m
Trasa: https://en.mapy.cz/s/fahopepusu

Dixie Forest většina lidí jen projíždí cestu do Bryce Canyonu. My se vydali na okružní trek Golden wall trail, kde byly moc hezké výhledy a krásné borové lesy. Cesta byla poměrně úzká a po jemném štěrku to chvílemi dost klouzalo, takže pro menší děti bych výlet nedoporučila. Máťa šel velkou část cesty za ruku. Krajina je hodně podobná Bryce Canyonu, jen skály jsou menší. Na rozdíl od Bryce Canyonu je tu ale klid a téměř nikoho nepotkáte. 

Golden Wall trail

Golden Wall trail

Golden Wall trail

Golden Wall trail

Golden Wall trail

Golden Wall trail

Grand Canyon – South Rim

Severní část Grand Canyonu byla v květnu stále ještě zavřená kvůli sněhu. Otevřela se až první víkend v červnu, kdy už jsme se přesouvali severněji k Salt Lake City. Zvolili jsme tedy jižní část Grand Canyonu, která je od St. George vzdálená pět hodin cesty a zamluvili jsme si dvě noci v karavanu v městečku Williams.

Ve Williams jsme si udělali zastávku v medvědí zoo Bearizona. Zoo je rozdělena na drive-thru část a na walk-thru část a obojí se nám moc líbilo. V drive-thru části nám medvěd přišel prozkoumat auto zblízka a povedlo se mu rozbít nám nárazník. Doporučujeme si dát více okruhů (můžete jet, kolikrát chcete), při každé jízdě jsme viděli jiná zvířata. Kromě grizzly a medvědů černých a jsou tu vlci, bizoni, oslíci a jeleni.

Bearizona

Medvěd černý v Bearizona

Alaskan Tundra Wolf

Alijašsky vlk Tundra v Bearizona

Grizzly

Medvěd Grizzly v Bearizona

V Grand Canyonu jsme objeli několik vyhlídek autem (spousta z nich je dostupná i s kočárkem)  a šli následující dva treky:

South Kaibab Trail k Ooh Aah Point

Délka: 3 km (záleží, kde se vám podaří zaparkovat), převýšení 337 m
Trasa: https://en.mapy.cz/s/felekuvale

Jedná se o náročný trail, kterým můžete sestoupat až na dno Grand Canyonu. My šli pouze krátký úsek k Ooh Aah Pointu, celkové převýšení bylo něco málo přes 300 m. Lidí bylo dost, ale  cesta byla poměrně široká. Vyhlídka u Ooh Ahh Pointu byla opravdu nádherná.

Ooh Aah Point

Cesta k vyhlídce Ooh Aah Point

Ooh Aah Point

Grand Canyon

Ooh Aah Point

Vyhlídka Ooh Aah Point

Shoshone Point

Délka: 3.4 km, převýšení 56m, dá se s kočárkem
Trasa: https://en.mapy.cz/s/putovagove

Krátký, nenáročný trail borovým lesem s nádhernou závěrečnou vyhlídkou. U vyhlídky je několik piknikových stolů a záchody s pitnou vodou. Vyhlídka se nám líbila ještě více než Ooh Aah Point a cesta k ní je o dost jednodušší, dá se jít i s kočárkem a potkali jsme jen minimum lidí. 

Shoshone Point

Vyhlídka Shoshone Point

Shoshone Point

Vyhlídka Shoshone Point

Shoshone Point

Vyhlídka Shoshone Point

Horseshoe Band

Délka: 2.5 km, převýšení 79 m, dá se s kočárkem
Trasa: https://en.mapy.cz/s/nezumugada

Asi nejznámější vyhlídka na řeku Colorado. Vyhlídku jsme navštívili při návratu z Grand Canyonu do St. George. Je tu milion lidí, ale těžko se takové místo dá vynechat, když jedete kolem 🙂 Vjezd na parkoviště stojí 10 USD a od parkoviště se jde asi kilometr po širokém chodníku. Dá se i s kočárkem.

Horseshoe Band

Horseshoe Band

Národní park Arches

Národní park, který se nachází severně od městečka Moab a leží cca 5h cesty od St. George. Na dvě noci jsme se ubytovali v Big Horn Lodge. Vjezd do národního parku Arches je potřeba si mezi 7:00-16:00 rezervovat. Rezervace se provádějí na konkrétní hodinu (čas, kdy vstoupíte). My jsme během tří dnů prošli:

Window trail

Délka: okruh 1.8 km
Trasa: https://en.mapy.cz/s/jetefokore

Podvečerní okružní procházka po příjezdu. Skalní oblouky byly moc hezky nasvícené, cesta nenáročná a výhledy krásné. Cestu lze zkrátit na cca 0.5 km, pokud vynecháte cestu za North and South Window.

Window trail

Window trail (North and South Window)

Window trail

Window trail (Turret Arch)

Double Arch Trail

Délka: 900 m, převýšení 22 m
Trasa: https://en.mapy.cz/s/nodopozafa

Kraťoučká nenáročná procházka k dvojitému skalnímu oblouku. Trek je velmi frekventovaný a u skalního oblouku se tvoří fronty na fotku. 

Double Arch

Double Arch

Double Arch

Double Arch

Delicate Arch Trail

Délka: 5.1km, převýšení 180 m
Trasa: https://en.mapy.cz/s/hopakehevo

Symbol Utahu a pravděpodobně nejvíc navštěvovaná skalní brána v celém Arches. Za mě velké zklamání, protože cesta ke skalnímu oblouku (až na posledních 500 m) není nijak extra zajímavá a u samotného oblouku bylo na mě až moc lidí. Na treku jsme ale byli v sobotu odpoledne a tak je možné, že ve všední dny a v jiný čas tu bude o něco klidněji. 

Delicate Arch

Delicate Arch

Devils Garden Trail

Délka: 6.1km, převýšení 144 m
Trasa: https://en.mapy.cz/s/panajarupa

Na tento výlet jsme vyrazili v neděli ráno a protože jsme neměli rezervaci pro vjezd (ranní hodiny už byly obsazené), museli jsme projet bránou před sedmou hodinou. Byl to moc hezký výlet, i když jsme trek nešli celý. Kolem desáté hodiny už začalo být velké horko, tak jsme se raději vrátili. Z celého Arches se nám tento trek líbil nejvíc.

Devils Garden Trail

Devils Garden Trail – Partition Arch

Devils Garden Trail

Devils Garden Trail – Landscape Arch

Moab Giants

web: https://moabgiants.com/

Povinná zastávka pro všechny milovníky dinosaurů! Park je rozdělen na vnitřní a vnější expozici, my si koupili all inclusive vstupenku, která zahrnovala i 3D kino a 5D aquarium. Nejvíce se nám líbila venkovní expozice, kde byly sochy dinosaurů v životní velikosti a děti z toho byly naprosto nadšené, hlavně Máťa. Emičce se nejvíc líbilo na pískovišti, kde byly lopatky a štětečky a odkrývala se kostra dinosaura. Ve 3D kině se promítal 10ti minutový film o vzniku života na planetě Zemi. V 5D akváriu “plavali” obří želvy a podvodní ještěři a na konci na nás “útočil” žralok, párkrát se s námi zahoupala podlaha a postříkali nás trochu vodou. Máťa z toho byl dost vyděšený, pro malé děti to nemusí být úplně nejvhodnější. Zpětně bych kino i akvárko vynechala a stačila by nám jen základní vstupenka na venkovní expozici a vnitřní muzeum. To bylo maličké, ale hezké. Příjemně nás překvapila i restaurace, kde měli moc dobré zeleninové tortilly a domácí limonády.

Moab Giants

Moab Giants

Moab Giants

Moab Giants

Moab Giants

Moab Giants

Yellowstone National Park

Na závěr našeho pobytu jsme vyrazili na tři noci do Yellowstone. Ubytovali jsme se v městečku West Yellowstone ve West Wood Motel, odkud je to 5 minut k západní bráně parku. Yellowstone je hodně rozlehlý, a tak jsme poměrně dost času strávili přejezdy mezi jednotlivými místy, ale rozhodně to za to stálo. U brány děti dostaly omalovánky, kde si mohly zaškrtávat, která zvířátka viděly. Omalovánky nedávají automaticky, musíte o ně poprosit. Většina míst je lemována dřevěnými chodníčky, po kterých se dá jít s kočárkem. Navštívili jsme tato místa:

Old Faithful Geyser, Geyser Hill

Nejznámější gejzír v Yellowstone, který chrlí vodu do výšky přibližně 40ti metrů v průměru každých 90 minut. My měli štěstí, že začal chrlit chvilku po našem příjezdu a když jsme si prošli okolní gejzíry a horké prameny kolem Geyser Hill a vraceli se, začal chrlit znovu.

Old Faithful Geyser

Old Faithful Geyser

Old Faithful Geyser

Old Faithful Geyser

Midway Geyser Basin

V této oblasti se nachází největší termální pramen v USA a třetí největší termální pramen na světě Grand Prismatic Spring. My z něho moc neviděli, protože ten den trochu pršelo a celá oblast byla zahalena v kouři a mlze. Pokud byste chtěli vidět pramen seshora, můžete zvolit Grand Prismatic overlook trail, který začíná na parkovišti Fairy Falls Parking Lot a procházka má 2.5 kilometru. My se rozhodli trail nechat na lepší počasí, ale nakonec jsme ho vůbec nestihli.

Grand Prismatic Spring

Grand Prismatic Spring

Yellowstone Lake

Od Midway Geyser Basin jsme pokračovali směrem k jezeru Yellowstone lake, kde jsme se zastavili v oblasti West Thumb Geyser Basin. Děti nám usnuly v autě, takže jsme se u horkých pramenů prostřídali a dále jsme pokračovali směrem k Mud Volcano.

Yellowstone Lake

Yellowstone Lake

Yellowstone Lake

Yellowstone Lake

Mud Volcano

Oblast sirných pramenů, kde „bublá“ bahno. Nejznámější z “bubláků” je Dragon’s Mouth Spring, kde se bahno valí z jeskyně. Mezi sirnými prameny vede 1,3 km dlouhý okruh, který se dá projít s kočárkem.  

Canyon Village

Naše cesta pokračovala k údolí řeky Yellowstone River, kterému se přezdívá Grand Canyon Yellowstonu. Objeli jsme vyhlídky Artist Point, Lookout Point, Grand view a Inspiration Point. Mně osobně se nejvíc líbil pohled na vodopády z Artist Point. V Canyon Lodge jsme si dali večeři formou bufetu, kde si vybíráte z hlavních jídel a příloh, podobně jako v Ikea. Pak už jsme se jen vraceli směrem ke křižovatce Madison, kde jsme okruh zakončili. Okruh se všemi zastávkami nám zabral skoro celý den.

Yellowstone

Výhled na Yellowstone cestou ke Canyon Village

Grand Canyon of the Yellowstone

Grand Canyon of the Yellowstone

Grand Canyon of the Yellowstone

Grand Canyon of the Yellowstone

Grand Canyon of the Yellowstone

Grand Canyon of the Yellowstone

Lamar Valley

Následující den jsme se vydali na celodenní výlet do údolí Lamar Valley. To je od západní brány parku vzdálené dvě hodiny jízdy autem. Údolí je vyhlášenou oblastí po pozorování divoké zvěře a doporučuje se tu být brzy ráno nebo na večer, kdy bývají zvířata nejvíc aktivní. My tu byli vzhledem ke vzdálenosti v 10 dopoledne, ale i přesto jsme viděli zvířat spoustu – lišku, stáda bizonů s mláďaty, srnky, medvědici se dvěma medvíďaty a dalekohledem jsme viděli i dvě smečky vlků. Strávili jsme sice hodně času v autě, ale určitě to za to stálo. 

Lamar Valley

Bizoni v Lamar Valley

Lamar Valley

Liška v Lamar Valley

Mammoth Hot Springs

Na zpáteční cestě z Lamar Valley jsme udělali zastávku u horkých pramenů u městečka Mammoth. Jedná se o terasovitě uspořádaná jezírka z travertinu a místo nám hodně připomínalo horké prameny Bagni San Fillipo v Toskánsku. Horní okruh byl zavřený, prošli jsme tedy jen ten spodní. 

Mammoth Hot Springs

Mammoth Hot Springs

Mammoth Hot Springs

Mammoth Hot Springs

Z Yellowstone jsme se přesunuli zpět do Salt Lake City a čekal nás dlouhý let zpět do Mnichova a domů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *