Tenerife s dětmi

Tenerife je prvním z Kanárských ostrovů, které jsme navštívili. Vybrali jsme ho především kvůli přímému letu z Prahy a zároveň nám přišel ze všech ostrovů nejpestřejší, co se přírody týče. Odlétali jsme v půlce října a vraceli se prvního listopadu.

Letenky nebyly zrovna nejlevnější (letěli jsme se Smartwings), ale povedlo se nám to vykompenzovat poměrně levným ubytováním a autem. To jsme měli půjčené z půjčovny Cicar, která je přímo na letišti Tenerife Sur. Půjčení Opel Astra na 19 dní včetně autosedaček nás vyšlo na €470 včetně pojištění (nulová spoluúčast). V boudičce si vyzvednete klíčky a v jiné boudičce si vyberete z velké hromady autosedaček. Ty měly nejlepší roky už za sebou, ale posloužily dobře.

Výhled na sopku Teide, Roques de Garcia

Výhled na sopku Teide, Roques de García

Prvních 13 nocí jsme byli ubytovaní v malém městečku Playa San Juan v apartmánu Casa Massimo. Byl to prostorný byt o velikosti 3kk. Majitel původně chtěl, abychom parkovali v ulici, ale prosadili jsme si parkování v podzemní garáži. Byl to sice trochu adrenalin, protože do garáže se muselo zacouvat, ale určitě doporučujeme spíše než parkování v ulici, kde většinou nebylo místo.

Městečko Playa San Juan je velmi poklidné a neturistické. V pěší vzdálenosti je několik obchodů včetně potravin (Pro větší nákup jsme jezdili do 15 min vzdálené Mercadony u Costa Adeje). Přímo před apartmánem je malé náměstíčko, kde je cukrárna a velmi dobrá rybí restaurace Taberna del Mar. Na pláž je to přibližně 10 min chůze po příjemné promenádě plné restaurací. Písek je tmavý a vstup do moře trochu kamenitý. Koupat se dá i u apartmánu, kde vede žebřík do moře mezi útesy. Většinu času tam byly ale poměrně velké vlny.
Za návštěvu stojí návštěva pekárny a cukrárny Pan Y Pasteleria, která údajně patří mezi Top 3 cukrárny v celém Španělsku.

Pláž v Playa San Juan

Pláž v Playa San Juan

Zbylých 5 nocí jsme byli ubytovaní v Apartment on the Sea v městečku Puerto de La Madera. Jednalo se o nádherný jednopokojový byt s perfektně vybavenou kuchyní v apartmánovém domě s úžasným výhledem na moře, vlny a nejvyšší horu Španělska Teide. V okolí apartmánu je krásná pláž s tmavým jemným pískem a přírodní bazén s moc hezkou promenádou a dětským hřištěm. Jinak je tam pouze malý obchůdek se základními potravinami a to je vše. Není zde žádná restaurace ani větší obchod. Ubytování jsme měli včetně snídaně, ta byla řešena formou narvané ledničky jogurty, vajíčky, sýry a uzeninami. K tomu jsme měli balené pečivo a ovoce a bohatě jsme si s tím vystačili.

Zde je seznam míst, která jsme postupně navštívili:

Roque Cinchado & Roques de García

Délka: okruh 4 km
Trasa: https://en.mapy.cz/s/gubugefepo

Jedná se o nenáročný okružní trek dlouhý necelé 4 km mezi skalními útvary na úpatí hory Teide. Parkuje se přímo u treku a rozhodně se vyplatí být tu brzy ráno, ideálně už před devátou hodinou. Už jen parkoviště, které je zdarma, totiž nabízí krásný výhled na skály a horu Teide a to je asi důvod, proč je trek jedním z nejprofláklejších. Kolem oběda bývá parkoviště plné. Další možností je vyrazit na trek na západ slunce, kdy bývá parkoviště prázdnější.

Většina lidí vyráží jen na vyhlídku nebo absolvují první dvoukilometrový úsek treku, který se dá pohodlně jít i s kočárkem. Poprvé jsme šli trek celý, poslední kilometr byl pro pětiletého Máťu trochu náročnější, čekalo nás 200 m převýšení. Ale zvládnul to krásně. Dvouletá Emička se nesla v krosničce. Podruhé jsme na trek vyrazili na západ slunce a to jsme šli jen kousek a prostřídali se na vyhlídce.

Pokud vyrazíte brzy ráno, doporučujeme přibalit teplejší oblečení. Ranní teploty se pohybovaly kolem devíti stupňů. Později hřálo sluníčko a bylo příjemných patnáct stupňů. U treku se nachází kavárna Cafe & Bar Los Roques. V nabídce je spíše fast food sortiment a kavárna je poměrně drahá.

Výhled na sopku Teide

Výhled na sopku Teide

Roques de García

Roques de García

Roques de García

Roques de García

Montaña Negra

Délka: okruh 4,3 km
Trasa: https://en.mapy.cz/s/rezakukelo

Dalším výletem byl nenáročný 4,5 km okruh kolem sopky Montana Negra, kde černá sopečná krajina kontrastuje se sytě zelenými borovicemi. Trek je pozvolný, jediný trochu náročnější úsek pro Máťu bylo cca 200 m přes lávové pole, kde jsme museli jít trochu opatrněji. Emička střídala ťapání s krosničkou. Část treku vede přes krásný borovicový les. Celou dobu jsme byli na treku sami.

Montaña Negra

Montaña Negra

Montaña Negra

Montaña Negra

Mirador de Sámara

Délka: okruh 5 km
Trasa: https://en.mapy.cz/s/pogudupota

Tento okruh je krajinou poměrně podobný tomu kolem Montana Negra, ale nabízí o něco lepší výhledy jak na Teide, tak na okolní krajinu. Pokud projíždíte kolem, určitě se vyplatí udělat alespoň krátkou zastávku a vylézt si na vyhlídku Sámara. My kromě vyhlídky zvolili i 5km okružní trek, kde byly ještě lepší výhledy. Trasa je nenáročná, akorát po cestě není žádný stín, takže se vyplatí vyrazit brzy ráno.

Mirador de Sámara

Mirador de Sámara

Mirador de Sámara

Mirador de Sámara

Mirador de Sámara

Mirador de Sámara

Chinyero Volcano Loop

Délka: okruh 7 km
Trasa: https://en.mapy.cz/s/nutemuzosa

Posledním okružním výletem v oblasti Teide byl trek kolem sopky Chinyero. Charakterem je opět podobný předchozím dvěma výletům, černo-hnědá sopečná krajina v kontrastu s krásnými borovicovými lesy. Zde velká část trasy vede lesem. Cesta je nenáročná, na Máťu ke konci už poměrně dlouhá, ale s příslibem zmrzliny to zvládnul dojít celé sám.

Chinyero Volcano Loop

Chinyero Volcano Loop

Chinyero Volcano Loop

Chinyero Volcano Loop

Sopečná krajina v okolí sopky Chinyero

Sopečná krajina v okolí sopky Chinyero

Pico del Teide

Délka: 20 km
Trasa: https://en.mapy.cz/s/bopogobera

Dlouho před tím, než jsme vůbec vyrazili na Tenerife mluvil Bláža o tom, že rozhodně nesmí vynechat výstup na nejvyšší horu Španělska Pico del Teide. Pro výstup na samotný vrchol je potřeba permit (je zdarma, stačí se pouze registrovat: žádost o permit na Pico del Teide ). Permity jsou beznadějně vybookované na cca 2-3 měsíce dopředu, přičemž až v 1/3 všech dnů lanovka kvůli silnému větru vůbec nejde. Bez permitu se lze na Teide vydat buď velmi brzy ráno, nebo pozdě odpoledne (ranger jede nahoru první lanovkou a vrací se poslední). V obou případech půjdete jednu z cest za tmy.

Bláža volil ranní výstup na východ slunce. Z ubytování vyrážel ve 2 ráno a na parkovišti byl ve 2:45. Na parkovišti bylo i v těchto ranních hodinách poměrně teplo. S přibývajícími metry teplota klesala a foukal silný vítr. Po cca 3.5h byl téměř na vrcholu, o hodinu dřív než čekal. Do východu slunce v 8:05 zbývala hodina, kterou přečkal v zákrytu za stanicí lanovky. Od stanice lanovky to je nahoru cca 30 min. Nahoře byl vítr tak silný, že se ani nedala udržet rovnováha a místy musel člověk po čtyřech. Teplota byla kolem nuly. Po sestupu k lanovce si dal ještě cca 1km zacházku na vyhlídku na kráter Pico Viejo – ta rozhodně stojí za to. Cesta dolů byla nakonec náročnější, než cesta nahoru. Ranní, a postupně i polední slunce pražilo v plné síle. Cestou dolů není žádný stín a silný vítr vířil oblaka písku a prachu, což celý sestup pouštní krajinou dost znepříjemňovalo.

Důležité informace:

  • Kapacita parkoviště je cca 12 míst, v době Blážova příjezdu bylo z poloviny plné.
  • Druhá možnost parkování: Mirador de Tabonal Negro
  • Jediná možnost, kde se dá cestou doplnit voda, je na horní stanici lanovky a na chatě Altavista. Obojí však bylo zavřené. Proto si vezměte raději dostatek vody na výstup i sestup.
  • Nespoléhejte na lanovku – v době Blážova výstupu kvůli silnému větru celý den nejezdila.
  • Počasí na vrcholu může být velmi mrazivé, hodit se bude dobrá bunda proti větru, rukavice i čepice. Cestou dolů může být naopak velké vedro, doporučuji přibalit opalovací krém.
    Východ slunce na Teide

    Východ slunce na Teide

    Kráter Pico Viejo

    Kráter Pico Viejo

    Sestup pouštní krajinou

    Sestup pouštní krajinou

Loro Park

Kvůli dětem jsme samozřejmě nemohli vynechat Loro Park. Byli jsme zde hned dvakrát. Při první návštěvě totiž můžete zakoupit vstupenku pro druhou návštěvu za poloviční cenu 14 euro (první vstup stojí 28 euro). Vstupenku musíte využít do 15ti dnů od první návštěvy a je nepřenosná (sejmou si vaše otisky prstů). Děti do pěti let mají vstup zdarma. Máťovi tou dobou pět ještě nebylo, narozeniny má koncem listopadu, ale u vstupu věk stejně nikdo nekontroloval. Opět se tu vyplatí být brzy ráno. Parkoviště hned u vstupu stojí 5 euro na celý den.

První návštěvu jsme absolvovali v neděli a druhou v pondělí o týden později. V neděli bylo překvapivě poloviční množství lidí a celková návštěva byla tím pádem o dost příjemnější.

Největším lákadlem Loro Parku je show kosatek a delfínů. Jednotlivé show na sebe časově navazují a opakují se několikrát během dne (lachtani a papoušci 5x, delfíni 3x a kosatky 2x). Nám se víc než show líbila samotná zoo. Hned na začátku je moc hezký podvodní tunel, kde plavou žraloci a rejnoci a jsou zde krásná akvárka. Nádherná je i expozice s medúzami a nejvíc nás asi zaujal pavilon s tučňáky, kde je jezdící pás a připadáte si jak v zimní pohádce. Celkově je zoo moc hezká, je tam příjemný stín, spousta poměrně kvalitního občerstvení, dětských hřišť a určitě stojí za návštěvu.

Podvodní tunel v Loro Parku

Podvodní tunel v Loro Parku

Show kosatek v Loro Parku

Show kosatek v Loro Parku

Emí kámoší s hrošíkem

Emí kámoší s hrošíkem

Monkey park

Snad ještě větší úspěch než Loro Park měl u dětí Monkey Park u Costa Adeje. Jedná se o maličkou zoo, kde je několik klecí s opičkami a morčátky. U vchodu si můžete tuším za 3 eura koupit krabičku s krmením pro zvířata a pak už jen čekat, až se na vás ze všech stran sesype asi 200 morčátek a pár zvědavých opiček. Jablíčka doporučujeme šetřit pro opičky, některé se nechaly pohladit a nakrmit z ruky. Kromě opiček a morčat jsou v zoo i papoušci, plazi a krokodýli. Vstup stojí 10 euro pro dospělého, děti do 5ti let jsou zdarma, od 5 do 12 let platí 5 eur. Park otvírá v 9:30 a rozhodně se tu vyplatí být na otevíračku. Kolem desáté se zoo rychle zaplní a opice už nemají o jídlo takový zájem.

IMG_1190IMG_1238

Masca a vyhlídka Mirador Altos de Baracán

Už samotná cesta do horské vesničky Masca je zážitkem, silnice je plná serpentýn a krásných vyhlídek. Z vesnice vede cca 4 km trek soutěskou až k malé pláži Palya de Masca. Pro vstup do soutěsky je nutný permit (ten je potřeba rezervovat s velkým předstihem) a na trek mohou děti až od osmi let, proto jsme soutěsku museli vynechat. Parkovat se dá kousek nad vesničkou, a opět se vyplatí zde být co nejdříve, protože Masca je turisticky hodně oblíbená. Kolem desáté hodiny už se začínalo parkoviště plnit. Nevýhodou je, že v devět byl skalní útvar, kterým je Masca tolik známá, ještě ve stínu. Doporučuji tedy fotit až při zpáteční cestě, kdy už byl nasvícený (samozřejmě záleží, v kterém období na Tenerife vydáte).

Jen pár kilometrů od Mascy se nachází krásná vyhlídka Mirador Altos de Baracán, která určitě stojí za zastávku a krátkou procházku.

Masca

Masca

Masca

Serpentýny cestou do vesnice Masca

Mirador Altos de Baracán

Mirador Altos de Baracán

Mirador Altos de Baracán

Mirador Altos de Baracán

Garachico

Malé přístavní městečko, které stojí za návštěvu. Parkovat se dá u moře na velkém parkovišti, kde je i malé hřišťátko ve tvaru lodi, které sklidilo u našich dětí velký úspěch. Do historického centra se dostanete promenádou podél moře. Centrum je maličké, ale je zde hezké náměstí a malý park.

Garachico

Garachico

Garachico

Garachico

hřiště u parkoviště

hřiště u parkoviště

Playa Abama

Malá písčitá pláž s nádherným žlutým pískem, která se na první pohled tváří jako soukromá. Nachází se totiž pod hotelem The Ritz-Carlton a hotelové hosty na pláž vozí lanovka. Pláž je ale veřejně přístupná, běžní smrtelníci musí sejít po dlouhých schodech dolů. Zaparkovat u schodů se nedá, auto je potřeba nechat na veřejném parkovišti u hotelu u hlavní silnice a ke schodům dojít pěšky cca 650 metrů. Nás Bláža vysadil na kruhovém objezdu přímo u schodů a vrátil se zaparkovat auto a došel za námi pěšky. I přes horší přístupnost pláž za to určitě stojí. Koupání tam bylo parádní, vstup do moře byl pozvolný a díky vlnolamu bylo moře i klidné, pro děti ideální. U pláže jsou sprchy i WC.

Playa Abama

Playa Abama

Playa Abama

Playa Abama

Los Gigantes

Tento skalní útes je snad nejvíce promovaný přírodní skvost celého ostrova, alespoň podle četnosti cedulí u silnic. My navštívili pouze stejnojmenné město Los Gigantes, odkud je výhled na začátek útesu. Nejhezčí výhled na útesy byl asi přímo z pláže ve městě, ale upřímně byl pro nás trochu zklamáním. Pokud to nemáte po vyloženě po cestě, zastávku můžete asi s klidem vynechat.

Los Gigantes

Los Gigantes

Los Gigantos

Los Gigantos

El Medano

Pláž s tmavým pískem, mírným vstupem do moře a malými vlnami. My zde strávili jedno odpoledne, bylo poměrně větrno, ale děti si koupání moc užily. Zaparkovali jsme zdarma na parkovišti přímo u pláže.

Pláž El Medano

Pláž El Medano

Roque de Taborno

Délka: 4 km
Trasa: https://en.mapy.cz/s/bonutonusu

Do národního parku Anaga jsme vyrazili po přesunu do druhého ubytování. Okružní trek kolem ikonické hory Taborno, která je přirovnávána k Matterhornu díky svému tvaru, má kolem čtyř kilometrů. První část cesty byla poměrně pohodová a nabízela krásný pohled na horu Taborno.  Došli jsme k vyhlídce Mirador Roque de Taborno, odkud byl opravdu nádherný výhled na útesy a pohoří Anaga, přes které se valily mraky. Od vyhlídky jsme pravděpodobně špatně odbočili a cestička byla čím dál užší a náročnější, Máťa musel jít za ruku a pod námi byl poměrně velký sráz. Po chvíli jsme cestu vyhodnotili jako pro děti příliš nebezpečnou a rozhodli jsme se vrátit stejnou trasou zpět. I tak to byl jeden z nejhezčích pěších výletů na celém Tenerife a rozhodně návštěvu doporučujeme. I kdybyste měli sejít z vesnice Taborno jen k první vyhlídce Mirador Fuente del Lomo, určitě to za ten krásný pohled stojí.

Mirador Roque de Taborno

Mirador Roque de Taborno

Taborno

Taborno

Taborno

Taborno

Sendero de los Sentidos

Délka: 1,5 km
Trasa: https://en.mapy.cz/s/lulupohuco

Kraťoučký okruh vavřínovým lesem s moc hezkou vyhlídkou Mirador de Zapata. Pro nás a pro děti to byla příjemná odpočinková procházka. Vzhledem k tomu, jak je tento trek oblíbený, doporučujeme být na místě buď ráno, nebo později odpoledne. Přes den je parkoviště a stání podél hlavní cesty beznadějně obsazené. Doporučuji spojit s nějakým dalším výletem.

Sendero de los Sentidos

Sendero de los Sentidos

Sendero de los Sentidos

Sendero de los Sentidos

Sendero de los Sentidos

Mirador de Zapata

Mirador Cabezo del Tejo

Délka: 3 km
Trasa: https://en.mapy.cz/s/golopefunu

Cesta autem do Chamorga byla plná serpentýn a krásných vyhlídek na pohoří Anaga. Z Chamorga jsme šli 1,1 km do sedla Cruz del Draguillo, odtud na vyhlídku Cabezo del Tejo, která je opravdu krásná a zároveň je to moc příjemné místo na svačinu a odpočinek. Bylo zde spousta ještěrek a hlavně malých ptáčků, kteří se nechali krmit droběčky z ruky. Ze sedla se dá jít ještě na vyhlídku na opačnou stranu, ta byla taky pěkná, ale rozhodně ne tak zajímavá jako Cabezo del Tajo. Celý trek vede lesem a je nenáročný.

Mirador Cabezo del Tejo

Mirador Cabezo del Tejo

Mirador Cabezo del Tejo

Krmení ptáčků u Mirador Cabezo del Tejo

Maják Punta del Hidalgo

Tento maják vypadá moc hezky na fotkách při západu slunce. Ovšem místo jako takové pro mě bylo trošku zklamání, okolí majáku totiž moc hezké není. V jeho blízkosti jsou nevzhledné betonové zdi a sítě. U majáku se zaparkovat nedá, musíte popojít cca 700m z ulice Camino La Costa (Pozor, podle mapy to vypadá, že dojedete až k majáku. Nedojedete, vyzkoušeli jsme to za vás.)

Maják Punta del Hidalgo

Maják Punta del Hidalgo

Maják Punta del Hidalgo

Maják Punta del Hidalgo

Playa de las Teresitas

Nejznámější pláž na celém Tenerife, která je dlouhá 1,6km a je zde krásný žlutý písek dovezený ze Sahary. Na koupání pro děti je pláž naprosto ideální, po skoro celé délce je vlnolam, takže moře je klidné. Z pláže jsou moc hezké výhledy na hory. Určitě stojí aspoň za jedno vykoupání. Dá se parkovat přímo u pláže, místní pán od nás chtěl dvě eura za to, že nás navedl na volné místo. Byli jsme zde v neděli, takže na pláži bylo poměrně rušno, ale míst k parkování bylo pořád dost.

Playa de las Teresitas

Playa de las Teresitas

Playa de las Teresitas

Playa de las Teresitas

Mesa del Mar

Tohle místo, kde bylo naše druhé ubytování, si zaslouží malou zmínku na závěr. Je zde totiž moc hezká klidná pláž s tmavým jemným pískem. Vlny jsou tu o něco větší, takže pro děti na koupání to až tak ideální není, ale promenáda kolem moře je moc hezká, je tu spousta mušliček a hlavně krabů. Hned u hotelu se nachází promenáda s dětským hřištěm a přírodním bazénem. Během přílivu se o hranu bazénu tříštily vlny a byla to moc hezká podívaná. V tu chvíli byl bazén jen pro odvážnější plavce. Ve slunných dnech může být trochu problém před hotelem zaparkovat. Počítejte i s dlouhým sjezdem po serpentýnách.

Pláž Mesa del Mar

Pláž Mesa del Mar

Přírodní bazén v Puerto la Madera

Přírodní bazén v Puerto la Madera

Hřiště u bazénu

Hřiště u bazénu

Výhled na Teide

Výhled na Teide z postele 🙂 Apartment on the Sea

2 komentáře u „Tenerife s dětmi

  1. Jindřich

    Ahoj, díky moc za článek! Hodně jsme s něj vycházeli a i díky němu jsme si Tenerife s dětmi užili neskutečně. Taborno pro děti sice opravdu není a Masca je z pohledu malých spíš zklamání, ale dali jsme 3 ze 4 těch treků pod Teide (naprosté pecky). I když jsou kousek od sebe, tak je každý ten trek trochu jiný a nemáte pocit, že byste šli pořád to stejné. Plus ty různé parky jsou skoro povinností, na to prcci stejně budou vzpomínat nejvíc.

    1. Kata Autor příspěvku

      Ahoj, jsem moc ráda, že článek posloužil a že jste si Tenerife užili! Ty treky pod Teide se nám taky moc líbily a přestože jsou podobné, měli jsme stejný pocit jako vy. Na morčátka a opičky z Monkey parku děti vzpomínají i po roce 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *