Königsee, Obersee a soutěska Almbachklamn

Naší první zastávkou během třítýdenní cestě po Evropě bylo městečko Schönau am Königsee v národním parku Berchtesgaden, který leží na hranicích Německa a Rakouska. Ubytovali jsme se v kempu Grafenlehen, kam jsme dorazili pozdě k večeru (pozor, recepce zavírá ve 21h). Chvilku jsme bojovali se zatlučením stanových kolíků do země, nakonec nám posloužil plochý kámen, který s námi pak cestoval celé tři týdny. Následující den ráno nás uvítala zamračená obloha. Sbalili jsme pláštěnky a pěšky se vydali do přístavu k jezeru Königsee, které je jedním z nejhlubších a nejčistších jezer v Německu. Koupili jsme si zpáteční jízdenku na loď (17.80 € na osobu). V sezoně loď jezdí každých 15-30 minut a jízdní řád včetně dalších informacích naleznete zde. Plavba do zastávky ke kostelu svatého Bartoloměje trvala necelou půlhodinu a mezitím se pořádně rozpršelo. V rychlosti jsme si vyfotili kostel a běželi se schovat do malé hospůdky, kde jsme si dali polévku a štrůdl a čekali, až déšť trochu ustane. Společně s námi tu bylo asi milion deštěm zaskočených čínských turistů.

Přístaviště jezera Königsee

Přístaviště jezera Königsee

Kostel sv. Bartoloměje a Königsee v dešti

Kostel sv. Bartoloměje a Königsee v dešti

Asi po čtyřiceti minutách jsme nahodili pláštěnky a vydali se hledat odbočku k ledovcové jeskyni Eiskapelle, která leží asi hodinu a čtvrt chůze od kostela. Přibližně po pěti kilometrech mírného stoupání jsme narazili na potok Eisbach a zároveň jsme tu potkali první turisty. Do té doby jsme šli sami, všechny ostatní déšť zřejmě odradil. Potok se během vydatného deště rozvodnil a i  přesto, že jsme strávili asi půl hodiny hledáním nejlepšího místa pro brod, na druhý břeh jsme se nedostali.

Jak jsme se snažili přebrodit potok Eisbach...

Jak jsme se snažili přebrodit potok Eisbach…

... neúspěšně

… neúspěšně

Stejnou cestou jsme se vrátili ke kostelu a počkali jsme na loď do zastávky Salet, odkud se dá pěšky dojít k jezeru Obersee. To je podstatně menší než Königsee a vede kolem něj pěšinka až k salaši Fischunkelalm. Zároveň se odtud dá dojít k vodopádu Röthbachfall, který měří 470 metrů a je nejvyšším vodopádem v Německu. Cesta k vodopádu trvá hodinu a půl. My jsme se prošli k salaši a pak se vrátili stejnou cestou do přístaviště Salet. V místní restauraci jsme si dali chleba se šunkou a pivo a lodí jsme se vrátili do přístaviště Königsee. Obě jezera jsou krásná a plavba lodí je hezký zážitek, ale výlet bych doporučila spíše někdy na jaře nebo na podzim, v hlavní sezóně tu musí být za hezkého počasí hlava na hlavě.

Obersee v dešti

Obersee v dešti

Na další den jsme měli naplánovaný přesun do Dolomit, ale vzhledem k tamější nepříznivé předpovědi počasí jsme se rozhodli zůstat na místě a protáhnout si pobyt u Königsee o jednu noc. Po usilovném googlování zajímavých míst v okolí jsme se rozhodli pro návštěvu soutěsky Almbachklamn vzdálené asi 10 kilometrů od kempu. Soutěska je dlouhá 3 kilometry a trasa vede po lávkách a mostech kolem spousty malých vodopádů. Za vstup do soutěsky jsme zaplatili 6 € na osobu. Od soutěsky jsme se vydali mírným stoupáním k chatě Gasthof Dürrlehen, kde jsme si dali oběd – talíř s místními uzeninami a špecle. Stejnou cestou jsme se pak vraceli na parkoviště, výlet nám zabral necelých 5 hodin.

Soutěska Almbachklamn

Soutěska Almbachklamn

Dalším zajímavým místem v okolí je ledovcová jeskyně Schellenberger Eishöhle, která leží v 1570 m.n.m. K jeskyni se dá přiblížit lanovkou (info zde) a cesta od lanovky včetně prohlídky jeskyně zabere přibližně pět hodin. My bychom bohužel nestihli poslední zpáteční lanovku, protože jsme se z kempu vykopali poměrně pozdě, takže obě ledovcové jeskyně si musíme nechat na jindy.

Soutěska Almbachklamn

Soutěska Almbachklamn

Soutěska Almbachklamn

Soutěska Almbachklamn

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *