Káthmándú

Loučíme se sloníky a jeepem se necháme popovézt na autobusové nádraží v Sauraze. Cesta autobusem do Káthmándú trvá asi 6 hodin. Ubytujeme se v hotelu Horizon u Rameshe – průvodce brazilské expedice, se kterým jsme se seznámili na treku. Hotel se nachází v Thamelu, což je nejvíce turistická část Káthmándú. V hotelu je ale příjemný klid. Jdeme si projít okolní uličky. Dáváme si Tongbu, tradiční nepálský nápoj. Je to zkvašené proso, které se zalévá horkou vodou a pije se brčkem z dřevěného půllitru. Čím déle ho necháte louhovat, tím je silnější. Podává se s konvičkou s horkou vodou, která vystačí na několik nálevů. Po pátém nálevu je čas jít spát 🙂

Tongba - tradiční nepálský nápoj ze zkvašeného prosa

Tongba – tradiční nepálský nápoj ze zkvašeného prosa

Káthmándú

Káthmándú

Hned po snídani balíme batohy a necháváme je na hotelu. Letadlo nám letí až ve 21:50, máme tedy na Káthmándú skoro celý den. Chceme si projít doporučenou trasu podle Lonely Planet. Začínáme kousek od hotelu a jdeme pěšky směrem na náměstí Durbar Square, které patří do UNESCO. Bohužel během dubnového zemětřesení byla většina budov poničena, takže náměstí je otevřeno jen zčásti. Kousek od náměstí se na nás nalepí chlapík a neustále nám nabízí, že nás po památkách provede. Snažíme se ho zbavit, ale je poměrně dotěrný. Ukazuje nám bloček, kde má napsané reference v češtině. Myslíme si, že si je napsal sám. Pořád jde za námi, ale během chvilky zabočíme do jiné uličky a naštěstí se mu ztratíme. Povede se nám zátarasy obejít a dostáváme se k části náměstí, která je zřejmě placená. Zdálky vidíme našeho průvodce, jak už se nalepil na jinou skupinku turistů a raději se vzdalujeme. Pokračujeme podle doporučené trasy směrem ke stupě Kathesimbhu, která se nám te všech památek líbí asi nejvíc.

DSC_2925

Kathesimbhu

Káthmándú

Káthmándú

Na oběd jdeme do vegetariánské restaurace OR2K, kterou doporučují v Lonely. Máme tu sraz s Káťou a Honzou – kamarády z Čech, kteří dneska ráno přiletěli. Restaurace má moc hezký interiér, skvělé domácí limonády, falafel a hummus. Moc se nám tu líbí. Po obědě se jdeme společně projít do Garden of Dreams, což je takový větší park, kde je poměrně hodně turistů, ale oproti ulicím je tu příjemný klid. Asi na hodinu se zakecáme a pak se s Káťou a Honzou loučíme. Jsou po letu unavení a my bychom ještě rádi prošli zbylou část doporučené trasy. Kupujeme pár suvenýrů a večeři si dáváme v italské restauraci, která má krásnou střešní terasu. Já s Blážou si dáváme pizzu a Martin si po vegetariánském obědě dává konečně steak. Po večeři si vyzvedáváme batohy, loučíme se s Rameshem a necháváme se taxíkem odvézt na letiště, cesta trvá necelou hodinu. Loučíme se s Káthmándú a Nepálem a už teď víme, že se nám bude moc stýskat.

Káthmándú

Káthmándú

Káthmándú

Káthmándú

Kathesimbhu

Kathesimbhu

2 komentáře u „Káthmándú

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *