Cinque Terre

Další zastávkou na naší třítýdenní cestě autem po Evropě bylo město Levanto na severozápadě Itálie. Cesta z Verony po klikatých úzkých italských autostrádách nám trvala tři hodiny a za mýtné jsme zaplatili 26.10 €. Levanto je známé především jako vstupní brána do Cinque Terre – pobřežní oblasti, která je od roku 1997 součástí UNESCO, a kde leží pět pestrobarevných vesniček postavených mezi skalními útesy.

Riomaggiore

Riomaggiore – Cinque Terre

Měli jsme v plánu ubytovat se v kempu Acqua Dolce, který leží poblíž pláže. Bohužel kemp byl beznadějně obsazený na několik dní dopředu. Paní na recepci nám dala mapu města a doporučila čtyři další kempy. Vybrali jsme si ten nejbližší – Pian di Picche (30.50 € za noc). Místa pro stany jsou tu terasovitě uspořádaná, což poskytuje poměrně dost prostoru pro stan, ale zároveň jsme se hodně naběhali k autu, které jsme museli nechat dole pod terasami. Vzhledem k pokročilejší hodině jsme si uvařili k večeři instantní nudle, dali si plechovku piva a šli spát.

Manarola

Manarola – Cinque Terre

Následující den nás uvítala zatažená obloha. Dali jsme si rychlou snídani a vyrazili pěšky na vlakové nádraží, kde už se tísnily davy turistů. Do Cinque Terre se dostanete vlakem buď z Levanta nebo z La Spezie. Vlaky v sezoně jezdí každou chvilku – jízdní řád naleznete zde. Jednotlivá jízda vlakem stojí 4 €. Výhodnější je pořídit si Cinque Terre Card, se kterou můžete libovolně popojíždět mezi vesničkami a která stojí 16 € na den. Dvoudenní karta stojí 29 €. Náš plán byl dojet vlakem do nejvzdálenější vesničky Riomaggiore a do vesniček Manarola a Corniglia dojít pěšky. Rozhodli jsme se pro jednotlivou jízdu za 4 €. Tohle rozhodnutí se nám později moc nevyplatilo, protože jsme netušili, že se platí dalších 7.50 € za vstup na trek mezi Corniglií a Vernazzou. Vyplatila by se nám tedy jednodenní karta, která kromě treku zahrnuje i WC zdarma (za které se jinak platí 1 €).

Vernazza

Vernazza – Cinque Terre

V Riomaggiore jsme si prošli celou vesničku, dali jsme si zmrzlinu a focacciu a sešli jsme směrem k přístavu, odkud byl na vesničku nejlepší výhled – spolu s námi tu bylo asi tisíc Číňanů a Američanů se selfie tyčemi a pořizovali ty nejlepší záběry svých hlav s vesničkou v pozadí. Další stovka seděla na zídce a svoje úlovky rovnou sdílela na sociální sítě. Bohužel stezka podél moře do Manaroly byla uzavřená, museli jsme tedy jít stezkou, která vede přes kopec a má celkové převýšení asi 200 m (mapa). V oblasti Cinque Terre se pěstuje hlavně vinná réva, takže převážná část stezky vedla mezi vinecemi a byly odtud krásné výhledy. Převýšení zároveň odradilo většinu turistů, takže jsme tu byli skoro sami a byla to příjemná změna. Cesta nám trvala asi hodinu a půl.

Vernazza

Vernazza – Cinque Terre

Veničky Manarola a Corniglia jsou si hodně podobné a opět tu byla spousta selfíčkářů. Mezi Manarolou a Corniglií jsme přejeli vlakem, protože i tady byla stezka podél moře uzavřena a vrchní cesta vedla z části po silnici. Trek mezi Corniglií a Vernazzou se nám líbil nejvíc (možná proto ho mají zpoplatněný). Nabízel krásné výhledy na Corniglii a na moře a později i na Vernazzu. Cesta nám trvala dvě hodiny.

Riomaggiore

Riomaggiore – Cinque Terre

Vernazza nám ze všech vesniček přišla nejmalebnější a zároveň tu bylo vzhledem k odpolední hodině nejméně turistů. Vyšli jsme si na věž hradu Castello Doria, odkud byly moc hezké výhledy na celou vesničku (vstup 2 €). U přístavu jsme si koupili výbornou bruschettu a rozhodli jsme se podlézt pásku a malou jeskyní projít na pláž pod útesem, kde jsme si bruschettu v klidu snědli. Cestička na pláž je zřejmě z bezpečnostních důvodů uzavřená, snadno vás tu může odříznout příliv. Většina lidí ale pásku ignorovala stejně jako my.

Vernazza

Vernazza – Cinque Terre

Chvilku jsme váhali, jestli máme jít i poslední část treku mezi Vernazzou a vesnicí Monterosso – v nohách jsme měli za celý den asi 18 kilometrů a bylo půl sedmé večer. Nakonec jsme se rozhodli poslední vesničku vynechat a vlakem jsme se vrátili zpátky do Levanta. Trošku nás to mrzelo, protože jsme vynechali údajně nejhezčí část treku. Celkově jsem byla z Cinque Terre trochu zklamaná. Byla jsem tu asi před osmi lety, kdy celá oblast nebyla ještě tolik profláklá a byl tu mnohem větší klid. Zároveň byly otevřené všechny cesty podél moře. Bláža neměl žádné srovnání, nikdy předtím tu nebyl a i přes davy turistů byl nadšený. Pokud by vám přálo počasí, doporučuju si během jednoho dne projít tři vesničky a odpoledne se vykoupat v Levantu a na následující den si nechat zbylé dvě vesničky, přičemž na pořadí asi nezáleží. V Monterosso je moc hezká pláž vhodná ke koupání. Nám bohužel počasí moc nepřálo. Na treky byla sice ideální teplota, ale moře bylo studené a na koupání to rozhodně nebylo a proto jsme zde nakonec strávili jen jeden den a další den jsme pokračovali do Přímořských Alp ve Francii – o tom zase příště.

Corniglia

Corniglia – Cinque Terre

2 komentáře u „Cinque Terre

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *